توان تجارت/کارگروه بازرگانی

توان تجارت/کارگروه بازرگانی

توان تجارت (بازرگانی و تجارت بین المللی) کارگروه بازرگانی - Trading Workgroup (صادرات، واردات، ترانزیت کالا، مارکتینگ دیجیتالی) کانال اعلام اخبار و اطلاعات گمرکی، اقتصادی، بورس کالا و کامودیتی، صنایع معدنی و فولادی و .. Admin: +98 911 177 1631
⚠️ روش حراج باز با هدف شفاف‌سازی قیمت‌های سنگ آهن اجرایی شد ..
⚠امیر صباغ مدیر دفتر اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو تاکید کرد: عرضه سنگ آهن در بورس کالا به صورت "حراج باز"، با هدف فروش محصولات تولیدی، شفاف سازی و رقابت خریداران متناسب با نیاز آن ها انجام شده است.

⚠ صباغ تصریح کرد: تا پیش از این سنگ آهن به صورت مزایده ای عرضه می شد اما ایمیدرو با هماهنگی بورس کالا، روش حراج باز را اجرایی کرد.

⚠وی با بیان اینکه در روش جدید، مشتریان قادر به مشاهده قیمت های ارایه شده یکدیگر هستند،‌ اظهار داشت: در نخستین روز عرضه سنگ آهن،‌ ذوب آهن اصفهان توانست محموله مورد نظر را در رقابت با دو شرکت دیگر (فولاد مبارکه و هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) خریداری کند.

⚠ صباغ در ادامه گفت: از این پس از الگوی حراج باز بیشتر استفاده خواهیم کرد به طوری که علاوه بر سنگ آهن دیگر محصولات نیز با همین روش عرضه شوند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 2/1/2021 1:34:24 PM
⚠️ ۱۰۰ کانتینر موز پشت مرز بازرگان مانده است ..
⚠رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار: در سه ماه گذشته هر کیلو موز با نرخ ۲۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شد، بار‌ها اعلام کردیم که اگر ثبت سفارش انجام نشود، قیمت موز به ۵۰ هزار تومان می‌رسد. 

⚠ ۷۰ تا ۱۰۰ کانتینر موز پشت مرز بازرگان مانده است، در حال حاضر اجازه ورود این میزان را نمی‌دهند و مسئولان در حال پیگیری هستند که واردات موز در قبال صادرات تمامی محصولات کشاورزی انجام شود و واردات آن همگانی شود.

⚠ اگر واردات موز همگانی نشود و همواره موز قطره چکانی توسط برخی واردکنندگان وارد شود، قیمت آن به بالای ۵۰ هزار تومان می‌رسد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 2/1/2021 1:29:30 PM
⚠️ افزایش ۳۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در ۱۰ ماهه امسال ..

⚠مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک: صادرات محصولات کشاورزی در ۱۰ ماهه اول امسال ۲۵.۹ درصد افزایش یافته و به بیش از هفت میلیون تن با ارزش ۴.۹ میلیارد دلار رسیده است که نشان دهنده رکوردی دیگر در صادرات این اقلام است.

⚠ جزئیات صادرات محصولات کشاورزی در دوره مورد بررسی نشان می دهد که ۲.۴ میلیون تن با ارزش بیش از ۲.۱ میلیارد دلار به ۱۰ قلم عمده محصولات کشاورزی اختصاص دارد که از نظر ارزشی پسته در صدر این صادرات قرار دارد؛ به گونه ای که از این رقم سهم پسته با پوست تازه یا خشک ۱۴۷ هزار تن به ارزش بیش از ۹۲۰ میلیون دلار و صادرات مغز پسته تازه یا خشک حدود ۱۵.۴ هزار تن به ارزش بیش از ۱۷۰ میلیون دلار گزارش شده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 2/1/2021 1:29:07 PM
⚠️ گواهی کشف بزرگترین معدن طلای ایران صادر شد ..
⚠مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین از صدور گواهی کشف بزرگترین معدن طلای ایران در سیستان و بلوچستان خبر داد.

⚠ به نقل از روابط عمومی ذوب‌آهن، غلام‌رضا سلیمانی گفت: تاصیکو حامل یک خبر خوش به ملت ایران است؛ گواهی کشف معدن مادافتی در تاریخ ۶ بهمن ماه سال ۱۳۹۹ به نام شرکت توسعه معادن پارس تامین از سوی سازمان صمت استان سیستان و بلوچستان صادر شد.

 ⚠مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین اظهار داشت: طبق گواهی کشف صادره، معدن مادافتی با میزان ذخیره قطعی کانسنگ طلا ۲۴.۴۶۳.۰۰۰ تن ( متوسط عیار ۱.۰۶ گرم برتن)، ذخیره احتمالی ۴۸.۹۲۶.۰۰۰ و مجموع ذخیره قطعی و احتمالی ۷۳.۳۸۹.۰۰۰ تن کانسنگ طلا و همچنین ذخیره قطعی کانسنگ مس ۵۹۸.۰۰۰ تن ( عیار متوسط ۴۹.%) و ذخیره احتمالی ۱.۶۹۱.۰۰۰ تن از بزرگترین معادن طلای کشور است.

⚠ اکتشافات محدوده خارستان – بیداستر با هزینه بالغ ۳۰۰میلیارد ریال از سال ۱۳۹۵ شروع شده که تا الان بیش از نوزده هزار متر حفاری مغزه گیری در این محدوده انجام شده است.

⚠ شرکت توسعه معادن پارس تامین قصد دارد اکتشافات تکمیلی و احداث کارخانه استحصال طلا فاز اول و فاز دوم با ظرفیت سالیانه  ۱.۵۰۰.۰۰۰ تن  کانسنگ تا پایان سال ۱۴۰۲ با سرمایه گذاری ۴۰۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری برساند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/28/2021 2:20:06 PM
⚠️ ایران در رشد تولید فولاد، جایگاه سوم جهانی را به دست آورد ..
⚠ایران در تولید فولاد -پس از ازبکستان و مولداوی که تولید ناچیزی دارند- جایگاه سوم جهانی را از نظر "رشد" به دست آورد. مجموع تولید شمش فولاد ایران در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۲۹ میلیون تن رسید. کشورمان در همین حال در سال گذشته عنوان دهمین تولیدکننده فولاد را به دست آورد.

⚠ انجمن جهانی فولاد با انتشار تصویری از وضعیت تولید فولاد در سال گذشته میلادی، اعلام کرد متوسط رشد تولید ۶۴ کشور عضو این نهاد در دوازده ماه سال قبل معادل منفی ۹ دهم درصد بوده و به یک میلیارد و ۸۲۹ میلیون تن رسیده در حالی که تولید سال ۲۰۱۹ به یک میلیارد و ۸۴۶ میلیون تن رسیده بود.

⚠ در همین حال تولید فولاد ایران در سال ماقبل میلادی به ۲۵.۶ میلیون تن رسیده بود که در سال ۲۰۲۰ با رشد ۱۳.۴ درصدی به ۲۹ میلیون و ۳۰ هزار تن رسید یکی از مهمترین دلایل رشد، توسعه طرح های فولاد با مشارکت بخش خصوصی و با راهبری ایمیدرو بوده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/27/2021 1:48:49 PM
⚠️ حفاظت از معدن سرب و روی آلبلاغ کلید خورد ..
⚠با انعقاد قرارداد همکاری بین ایمیدرو و یک شرکت حفاظتی برای حفاظت از معدن سرب و روی آلبلاغ در استان خراسان شمالی، انجام برنامه های اکتشافی و اخذ مجوز بهره برداری در دستور کار ایمیدرو قرار گرفت.

⚠ قرارداد موقت چهار ماهه با یک شرکت حفاظتی به امضا رسیده است. قرارداد فوق دارای پیش بینی لازم برای حفاظت از این منطقه است و همزمان فرآیند مناقصه برای انعقاد قرارداد یک ساله انجام خواهد شد.

⚠استقرار امکانات و تجهیزات و کانکس های این شرکت‌ حفاظتی در منطقه آلبلاغ آغاز شده است. این گزارش می افزاید، با ورود شرکت حفاظتی حضور برداشت کنندگان در منطقه آلبلاغ ممنوع است و با آن برخورد قانونی می شود.

⚠ معدن آلبلاغ در شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین و در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/24/2021 3:12:19 PM
⚠️ ممنوعیت واردات لوازم آرایش برداشته شد ..
⚠بعد از رایزنی های صورت گرفته در رابطه با رفع موانع ترخیص و واردات لوازم آرایشی و بهداشتی، مقرر شده که این کالاها از گروه ممنوعه (۲۷) خارج و به گروه دیگری منتقل شود، این امتیاز در حالی اعمال شده که در این گروه، کالاهای دیگری هم قرار دارند که از مدت ها قبل در گمرک دپو بوده و صاحبان آنها حتی به صورت مشروط و براساس توافق دستگاه های مربوطه نیز با موانعی برای ترخیص مواجه بودند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/24/2021 6:31:52 AM
⚠️ ارزش معاملات مس به ۱.۷۰۰ میلیارد ریال سقوط کرد ..
⚠ارزش معاملات هفتگی این شرکت نسبت به هفته قبل در حدود ۳۰ درصد دیگر کاهش یافت تا به‌ این‌ ترتیب برای پنجمین هفته متوالی شاهد افت ارزش معاملات این شرکت در جریان عرضه‌های آن در بورس کالا باشیم.

⚠ بر اساس معاملات صورت گرفته در بورس کالا، شرکت صنایع ملی مس ایران در هفته منتهی به ۲۴ دی‌ماه ۱۳۹۹، شاهد معاملات به ارزش ۱ هزار و ۷۲۷ میلیارد ریالی بود.

⚠ارزش معاملات هفتگی این شرکت نسبت به هفته قبل در حدود ۳۰ درصد دیگر کاهش یافت تا به‌ این‌ ترتیب برای پنجمین هفته متوالی شاهد افت ارزش معاملات این شرکت در جریان عرضه‌های آن در بورس کالا باشیم.

⚠ کاهش ثبت تقاضا برای محصول کاتد مس، دلیل اصلی افت ارزش معاملات این شرکت است. در هفته قبل شاهد عرضه ۴.۰۰۰ تن کاتد مس این شرکت بودیم که با تقاضای ضعیف ۶۶۰ تنی همراه بوده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/16/2021 7:43:22 AM
⚠️ ارزش صادرات فلز روی به ۱۸۹ میلیون دلار رسید ..
⚠براساس آمار ۹ ماهه امسال میانگین قیمت صادراتی هرتن فلز روی دو هزار و ۲۲۶ دلار ثبت شده است. با توجه به صادرات ۸۵ هزارتن از این فلز، درآمد کشور از این محل، ۱۸۹ میلیون دلار برآورد می‌شود.

⚠ برپایه جداول آماری گمرک ایران، میانگین قیمت صادراتی هرتن فلز روی دو هزار و ۲۲۶ دلار ثبت شده است.

⚠براساس بررسی انجام شده، صادرات فلز روی در ۹ ماهه امسال بین ۳۰ قلم کالای مهم صادراتی در بخش معدن وصنایع معدنی پس از فولاد و مس جای گرفته است.

⚠ آمار مقدماتی حجم تجارت کشورمان در دوره مزبور، گویای آن است که ۱۱۰ میلیون و ۲۷۹ هزار تن کالا به ارزش ۵۱ میلیارد و ۹۷۰ میلیون دلار مورد تبادل قرار گرفت که سهم صادرات آن ۸۵ میلیون و ۲۶۳ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۱۲ میلیون دلار ثبت شد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/13/2021 6:12:10 PM
⚠️ انتقادات از قیمت‌گذاری دستوری فولاد جواب داد ..
⚠علیرغم تصمیم وزارت صمت برای عرضه فولاد در بورس کالا که بازار سرمایه را چند روز با افت شاخص مواجه کرده بود، با حمایت دولت از تصمیمات شورای عالی و سازمان بورس، روند بازار طی معاملات دیروز و امروز به حالت عادی بازگشت.

⚠ پس از کش و قوس های فراوان در خصوص نحوه قیمت گذاری شمش فولاد در روزهای گذشته که باعث ریزش ۶۵ هزار واحدی شاخص بورس طی دو روز معاملاتی شد، با برگزاری جلسه در نهاد ریاست جمهوری و با حضور وزاری اقتصادی و شرکت‌های حقوقی فعال در بازار سرمایه، امروز شاخص کل با رشد مواجه شد.

⚠تصمیم وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش قیمت عرضه شمش فولاد در بورس کالا از ۸۰ درصد به ۷۰ درصد قیمت فولاد در کشورهای مشترک المنافع (CIS) که در روز سه شنبه هفته پیش اعلام و رسانه ای شد، شرکت های فولادی در بورس را با صف چند ده میلیونی همراه کرد.

⚠ همین صف های فروش به کل بازار سرایت کرده و سبب شد روز چهارشنبه شاخص کل بورس با کاهش ۴۰ هزار واحدی و روز شنبه نیز با کاهش ۲۵ هزار واحدی کار خود را به پایان برساند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/12/2021 6:57:10 AM
⚠️ هرگز منع صادراتی نداشته ایم ..
⚠وزیر صمت گفت: هرگز منع صادراتی نداشته ایم و نخواهیم داشت، برخی از بخشنامه ها مربوط به گذشته است و بنده به هیچ وجه موافق قیمت گذاری دستوری نبوده و نیستم.

⚠ علیرضا رزم حسینی امروز در مراسم روز ملی صادرات اظهار داشت: از ۱۱ آبان ماه میانگین واردات روزانه ما از ۹۵ هزار تن به ۱۰۱ هزار تن و حتی تا ۳۸۰ هزار تن رسیده است که عمده این محصولات مربوط به مواد اولیه و کالاهای ضروری بوده و این موضوع نشان داد که تسهیل گری می‌تواند اتفاق مبارکی در اقتصاد کشور باشد.

⚠وزیر صمت افزود: مصوبه تکمیلی را به دولت ارجاع دادیم و قرار بود دیروز بررسی شود که وقت نشد اما طی این هفته یا هفته آتی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

⚠ وی ادامه داد: از ۲۲ آبان ماه که مصوبه ۱۷۷ دولت اجرا شد ۱۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در سامانه جامع تجارت ثبت پرونده شد و از این میزان ۳ میلیارد دلار ثبت سفارش نهایی شده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/11/2021 4:03:47 PM
⚠️ استفاده از ارز اشخاص در خارج کشور برای واردات مواد اولیه ..
⚠رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که استفاده از ارز اشخاص برای واردات ابلاغ شده است گفت: امیدواریم از این پس بتوانیم سازوکاری ایجاد کنیم تا کسانی که ارز در خارج از کشور دارند بتوانند از آن برای واردات مواد اولیه استفاده کنند. 
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/11/2021 3:46:27 PM
⚠️ صادرات ۵۱۲ میلیون دلاری کاتد مس در ۹ ماهه سال ۹۹ ..
⚠بررسی آمار تجارت خارجی در دوره ۹ ماهه امسال گویای صادرات ۸۰ هزار تن کاتد و قطعات کاتد مس به ارزش ۵۱۲ میلیون دلار است.

⚠ گزارش برپایه آمارهای گمرک جمهوری اسلامی ایران حاکی است، میانگین قیمت هر تن کاتد مس صادراتی ۶ هزار و ۳۹۴ دلار ثبت شد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/11/2021 7:50:27 AM
⚠️ صادرات محموله‌های فولاد متوقف شد ..
⚠عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد از تصمیم جدید برای برگزاری جلسات هفتگی عرضه فولاد در بورس کالا خبر داد و گفت: صادرات محصولات شرکت‌های فولادی متوقف شده است.

⚠ رضا شهرستانی، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد اظهار داشت: فعلا اتفاق جدیدی نیفتاده، اما با توجه به وضعیت پیش‌آمده امیدواریم، به زودی تصمیم درستی در این مورد اتخاذ شود.

⚠وی با بیان اینکه عده‌ای در حال تیشه زدن به ریشه صنعت فولاد هستند، ادامه داد: مقرر شده هر هفته جلسه‌ای با حضور اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد، نوردکاران، معاون معدنی وزیر صنعت و مسئولان بورس کالا برگزار شود، تا موضوع عرضه فولاد در بورس مورد بررسی مداوم قرار گیرد.

⚠ شهرستانی گفت: ‌البته به نظر من جلسه گذاشتن فایده‌ای ندارد، زیرا تجربه نشان داده وزارت صنعت بر اساس تصمیم خود عمل می‌کند، همان طور که هفته گذشته مبنای قیمت‌گذاری فولاد در بورس کالا را از ۸۰ درصد قیمت در کشورهای مشترک‌المنافع آسیای میانه CIS به ۷۰ درصد کاهش دادند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/9/2021 1:14:56 PM
⚠️ «لطفا سر قیمت فولاد دایه دلسوزتر از مادر نشوید» ..
⚠این دل نوشته را با دقت مطالعه فرموده و نظرتان را به طریق ممکن به اشتراک بگذارید:

1️⃣ حتما قاعده ۲۰-۸۰ معروف به اصل پارتو را میدانید با این پیش فرض ۸۰ درصد نیازهای مصرفی و ضروری زندگی از محل ۲۰  درصد اقلام موجود تامین میشود . یا وقتی حکومت به هر دلیل قادر به حل همه مشکلات و نیازهای مردم نیست باید توجه خود را به ۲۰ درصد از نیازهای زندگی که ۸۰ درصد دغدغه مردم است معطوف نموده و بقیه را به خودشان واگذارد.

2️⃣ در شرایط حاضر و با یک نظرسنجی ساده پیرامون خودمان به سادگی درمیابیم که ۸۰ درصد مسائل و نیازهای ۸۰ درصد خانوار ایرانی حول قوت روزانه و بهداشت و درمان متمرکز است و در هر دو مورد ۸۰ درصد نیازها با اقلام محدودی (۲۰ درصد اقلام) رفع می شود.

3️⃣ به عنوان مثال در حوزه تغذیه ۸۰ درصد نیاز ۸۰ درصد مردم به تامین مناسب نان ، سیب زمینی ، پیاز ، گوجه ، تخم مرغ ، روغن نباتی ، شیر و ماست مربوط است. در حوزه بهداشت ودرمان هم همینطور است.

4️⃣ طی دهه های اخیر در هر زمینه ای که حکومت قصد نظارت ، کنترل و مقابله با یک پدیده نا هنجار اقتصادی یا اجتماعی داشته در برابر هزینه و توانی که مصرف کرده ناموفق بوده است مثلا در کنترل قیمت ، مبارزه با قاچاق ، مبارزه با مواد مخدر و ... زیرا اولا قاعده ۸۰-۲۰ را نادیده گرفته و ثانیا سراغ معلولها رفته است . چرا با این همه تجربه باز هم به مردم آدرس غلط می دهیم.

5️⃣ طی ماهها و هفته های اخیر موضوع قیمت فولاد با پوشش دفاع از حقوق مردم و مصرف کنندگان به چالش بزرگی در حوزه قانونگذاری ، سیاستگذاری و تولید تبدیل شده و گویا این موضوع ۸۰ درصد مشکل مردم است !

6️⃣ مگر نقش مس ، آلومینیم ، سیمان ، چوب ، کاشی و سرامیک ، محصولات پایه نفتی و پتروشیمی در زندگی مردم کمتر از فولاد است و یا کمتر گران شده اند !! چه در حوزه مسکن ، حمل و نقل حتی لوازم منزل ؟ چگونه است که سوزن دولت فقط روی این یک قلم گیر کرده است؟

7️⃣ والله مردم دایه دلسوزتر از مادر نمیخواهند . دولتمردان و قوای دیگر با هرآنچه در کف دارند به اولویت زندگی مردم بپردازند . قیمت ۲۰ درصد اقلام ضروری که دغدغه قاطبه مردم (۸۰ درصد) است و متاسفانه در سکوت و به صورت جهشی و روزانه افزایش میابد را کنترل کنید و بقیه را به تولید کننده و  مصرف کننده و قواعد بازار واگذارید و از اهرمهای بازرگانی شبیه عوارض و تعرفه استفاده کنید . مگر کالایی که دوبرابر نیاز کشور تولید دارد و قابل قاچاق کردن هم نیست احتیاج به این همه قیل و قال دارد ؟ رهایش کنید مطمئن باشید وضع مردم به مراتب بهتر خواهد بود. مردم دایه دلسوزتر از مادر نمیخواهند ....در دعوایی که سر پوستین ملا دارید از مردم مایه نگذارید و اگر هم میخواهید افکار مردم را از مشکلات اصلی دور کنید ، این جماعت کلاه سرش نمیرود ...
⚠️ علی احمدیان
@TavanBusiness
Posted By Concept 1/9/2021 8:47:31 AM

Channel Informations

Members: 71

Last Update: 16/05/2021 09:03:27 AM

Invite Link: ...

Open Telegram Channel

Learn how create website from telegram channel

Here is an easy tutorial with small steps for tgio bot. All of your post will add to your website from today. Start now.

Start tutorial