توان تجارت/کارگروه بازرگانی

توان تجارت/کارگروه بازرگانی

توان تجارت (بازرگانی و تجارت بین المللی) کارگروه بازرگانی - Trading Workgroup (صادرات، واردات، ترانزیت کالا، مارکتینگ دیجیتالی) کانال اعلام اخبار و اطلاعات گمرکی، اقتصادی، بورس کالا و کامودیتی، صنایع معدنی و فولادی و .. Admin: +98 911 177 1631
⚠️ مرزهای زمینی ایران و ترکیه طی روزهای آینده بازگشایی می‌شوند ..
⚠رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ترک‌ها هیچگونه تعرفه‌گذاری یک‌شبه برای هندوانه‌های صادراتی ایران نداشته‌اند، گفت: بر اساس موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه، این کشور برای هندوانه صادراتی ایران در بازه زمانی 15 دسامبر تا 15 آوریل هر سال، تخفیف 40 درصدی قائل بود که با اتمام این بازه زمانی، تعرفه به حالت عادی و بدون تخفیف بازگشته و این اقدام، یک شبه نبوده است.

⚠ متاسفانه کشاورزان ایرانی از الگوی کشت تبعیت نمی‌کنند و در شرایطی که ایران با کمبود آب مواجه است، در حالیکه این صادرات که متاسفانه با برخی مشکلات مواجه شده است، مقادیر بالایی آب مجازی از کشور در شرایط کنونی خارج می‌کند.

⚠ تماس رئیس جمهوری اسلامی ایران با اردوغان منجر به بازگشایی مرزهای زمینی ایران و ترکیه در روزهای آینده خواهد شد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/27/2020 6:06:51 AM
⚠️ کاهش مجدد شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری ..
⚠شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری در روزهای پایانی ماه می نیز به کاهش خود ادامه داد. در حال حاضر شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری روی امتیاز 340 باقی مانده، در حالی که این شاخص در ماه گذشته میلادی عدد 355 را نشان می داد.

⚠ بررسی شاخص اجاره بهای کشتی های کانتینری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز افت شدیدی را نشان می دهد. این شاخص در سال 2019 در ماه می 402 امتیاز بود که هم اکنون به 355 امتیاز سقوط کرده که افت 62 امتیازی را نشان می دهد.

⚠این افت در تمام واحدهای حمل کانتینری نسبت به ماه و همچنین سال گذشته نیز قابل مشاهده است. به عنوان مثال، شاخص اجاره کشتی های کانتینری در سال گذشته میلادی در واحد 1100 TEU کانتینر 6423 دلار بود که این مبلغ به 5620 دلار کاهش یافته و افت 803 دلاری را تنها در یک سال و برای مدت اجاره 6 ماهه نشان می دهد.

⚠ واحد 2500 TEU کانتینر نیز شرایط مشابهی دارد. شاخص این واحد در مدت مشابه سال گذشته میلادی 9062 دلار بوده که اکنون به 7792 دلار سقوط کرده و افت 1270 دلاری را نشان می دهد و این شاخص حتی نسبت به ماه گذشته نیز افت محسوسی داشته و از 8740 دلار به 7792 دلار رسیده است.

⚠در مدت اجاره 24 ماهه واحد 4250 TEU کانتینر نیز مجددا این افت به وضوح دیده می شود. اگرچه این واحد نسبت به دیگر واحدها حداقل افت را داشته و شاخص اجاره بها در مدت سال گذشته میلادی تنها 97 دلار کاهش داشته که چیزی بیش از یک درصد آن به شمار می رود. با این حال، مقایسه شاخص های امروز با یک ماه گذشته حکایت از افت 14 درصدی در این واحد دارد.

⚠ کارشناسان معتقدند که صنعت حمل و نقل کانتینری همچنان متاثر از پاندمیک بودن کرونا، بسیار سنگین شده و رشد آن در ماه های آینده خارج از تصور است و اقتصاد جهانی همچنان به حالت فلج خود ادامه می دهد و پویایی آن زمان زیادی خواهد برد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/26/2020 3:44:49 PM
⚠️ چین خریدار اصلی بازار بیلت سی آی اس ..
⚠در هفته گذشته تقاضای مطلوب چینی ها از بازار بیلت سی آی اس حمایت کرد.

⚠ به نقل از فولاد ایران، اخیرا عرضه کنندگان سی آی اس تمرکز بیشتری بر بازار چین داشته اند چرا که خریداران چینی قیمت های بالا را می پذیرند.

⚠۴۰ هزار تن بیلت اوکراین اخیرا در ۳۹۳ دلار هر تن سی اف آر چین معامله شد که معادل ۳۶۳ دلار هر تن فوب دریای سیاه است. قیمت ۸ دلار نسبت به سفارشات قبلی بالا رفت. در فیلیپین هم خبر از معامله در ۴۰۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است.

⚠ بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا هم در سکوت بوده و قیمت بیلت سی آی اس ۳۹۰ تا ۳۹۵ دلار هر تن سی اف آر است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/26/2020 3:39:08 PM
⚠️ مقاطع صادراتی ترکیه در ثبات ..
⚠قیمت میلگرد و مفتول صادراتی ترکیه هفته گذشته در سطوح بالایی باقی ماند البته معاملاتی در قیمت های پایین در آسیا نهایی شد.

⚠ قیمت بالای قراضه و بیلت موجب شد عرضه کننده های مقاطع ترکیه قیمت ها را بالا نگه دارند. متوسط قیمت میلگرد صادراتی ترکیه ۳۹۰ تا ۴۰۰ دلار هر تن FOB و در ثبات بود.

⚠ مفتول صادراتی ترکیه نیز ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن FOB است ولی کسی بالاتر از ۴۱۰ دلار درخواست خرید نداده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/26/2020 3:38:13 PM
⚠️ بورس های آسیایی صعودی شدند ..
⚠با اعلام پایان وضعیت اضطراری از سوی نخست‌وزیر ژاپن و اعلام آغاز آزمایش انسانی واکسن کرونای شرکت نوواواکس آمریکا، سرمایه‌گذاران به بازگشت اقتصاد امیدوار شده و سهام آسیایی جهش کردند.

⚠ به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، در معاملات امروز نیکی ژاپن ۲.۵۸ درصد جهش کرد در حالی که گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۱.۶۱ درصد بالا آمد.

⚠در بازار چین، شاخص کامپوزیت شانگهای ۰.۷۸ درصد رشد کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ ۲.۰۸ درصد جهش کرد و ای‌اس‌اکس استرالیا با جهش ۲.۳۷ درصدی روبرو شد و کوسپی کره‌جنوبی ۱.۶۰ درصد بالاتر بسته شد.

⚠ در بازار ارز، نرخ برابری دلار با یوآن چین ۰.۰۷ درصد تضعیف شد و به ۷.۱۳۰۶ واحد رسید. دلار در برابر ین ژاپن ۰.۱۴ درصد تقویت شد و به نرخ ۱۰۷.۸۴ واحد رسید.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/26/2020 3:35:24 PM
⚠️ آخرین تغییرات قیمت فلزات اساسی در جهان ..
⚠تغییرات قیمت فلزات اساسی در بورس فلزات لندن در آخرین روز معاملات صورت گرفته در روز سه شنبه منتشر شد.

⚠ آخرین تغییرات فلزات اساسی در بازارهای جهانی نشان می دهد که هر تن آلومینیوم به قیمت۱۴۷۳.۰۰ دلار معامله شد و هر تن از این فلز برای فروش در سه ماه آینده ۱۴۹۸.۵۰ دلار قیمت گذاری شده است.

⚠هر تن مس نیز به بهای ۵۲۴۲.۵۰ دلار به فروش رفت. هر تن از این فلز برای فروش در سه ماه آینده ۵۲۷۲.۰۰ دلار قیمت گذاری شده است. هر تن سرب ۱۶۰۳.۵۰ دلار معامله شده است. هر تن از این فلز نیز برای فروش در سه ماه آینده ۱۶۱۹.۵۰ دلار قیمت گذاری شده است. 

⚠ هر تن روی در قیمت ۱۹۶۳.۰۰ دلار معامله شد. هر تن از این فلز برای فروش در سه ماه آینده ۱۹۵۷.۰۰ دلار قیمت گذاری شده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/26/2020 3:34:27 PM
⚠️ هدف گذاری برای تولید ۱.۴ میلیون تن کنسانتره مس ..
⚠برابر نقشه راه معدن و صنایع معدنی امسال دستیابی به یک میلیون و ۴۲۷ هزار تن کنسانتره مس هدف گذاری شده و تولید ۲۵۰ هزار تن کاتد نیز مورد انتظار است.

⚠ جداول آماری مورد بررسی نشان می‌دهد که سال گذشته دستیابی به یک میلیون و ۱۹۸ هزار تن کنسانتره هدف گذاری شده بود که یک میلیون و ۱۸۰ هزار تن آن تحقق یافت.همچنین برای سال ۹۸ تولید کاتد مس رقم ۲۲۰ هزار تن پیش‌بینی شده بود که فراتر از انتظار ۲۵۰ هزار تن تولید ثبت شد، ضمن اینکه ظرفیت زنجیره مس (کاتد) ۴۲۰ هزار تن بود. 

⚠ فروش ۲۲ هزار میلیاردی مس ..
⚠خداداد غریب پور رئیس هیات عامل سازمان ایمیدرو در تازه ترین اظهار نظر خود پیرامون عملکرد شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: سال گذشته یک میلیون و ۱۸۰ هزار تن کنسانتره ، ۲۵۰ هزار تن کاتد و فروش بالای ۲۲ هزار میلیارد تومان دستاورد عملکرد این بخش است.

⚠ وی توضیح داد: شرکت مس در حوزه توسعه سال قبل سه هزار میلیارد تومان و امسال هم ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه برای صنعت مس تعریف کرده تا از محل افزایش سرمایه تأمین مالی شود.

⚠به گفته غریب پور، این روش تأمین مالی که ایمیدرو به‌عنوان سهامدار مس دنبال می‌کند، فقط جنبه توسعه دارد و با طرح‌هایی که در دست اقدام است، تولید کنسانتره مس به دو میلیون تن می‌رسد که به‌راحتی با این میزان تولید علاوه بر اینکه می‌توان ۳۵۰ هزار تن کاتد تولید کرد، امکان حفظ موقعیت صادراتی‌ در بازار کنسانتره مس دنیا را نیز خواهیم داشت.

⚠ برنامه فعالیت ۵۰ معدن غیرفعال مس ..
⚠ سازمان ایمیدرو آمار داد: امسال فعال سازی ۵۰ معدن غیرفعال (کوچک مقیاس) مس در برنامه قرار دارد و با فعال سازی این معادن، آثار مثبتی نصیب شرکت مس خواهد شد.

⚠ تعداد مجوزهای معادن مس اکنون ۲۱۱ پروانه بهره برداری، ۱۰۴ گواهی کشف و ۳۶۲ پروانه اکتشاف در حوزه معادن مس کوچک مقیاس وجود دارد و در میان معادن مس کوچک مقیاس، ۹۴ معدن فعال، ۹۶ معدن غیر فعال و ۲۱ معدن در حال تجهیز است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/26/2020 3:33:10 PM
⚠️ افزایش 102 درصدی ارزش ریالی صادرات در گمرک تمرچین ..
⚠توحید آذربند در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه از افزایش 102 درصدی ارزش ریالی صادرات در گمرک تمرچین خبر داد و گفت: با توجه به اینکه کشور عراق یکی از مهمترین کشورهای مقصد کالاهای ایرانی است وجود گمرک تمرچین در مرز با کشور عراق حائز اهمیت است.

⚠ وی با اشاره به تعطیل بودن برخی مرزهای مشترک با کشور عراق، ادامه داد: 167 هزار تن کالا به ارزش 200میلیون دلار که از تولیدات کل کشور به مقصد عراق از گمرک تمرچین پیرانشهر از کشور خارج شده است.

⚠این مسئول با اشاره به نوسانات صادرات از گمرک تمرچین پیرانشهر، تصریح کرد: در دو ماه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته میزان صادراتی که از این گمرک انجام گرفته است از نظر وزن 48 درصد و از نظر ارزش ریالی 102 درصد رشد دارد.

⚠ آذربد عمده کالاهای صادراتی به کشور عراق را از مرز تمرچین پیرانشهر، انواع میوه، بیسکویت، سبزیجات، قطعات پلاستیک، سیمان و ... عنوان و اظهار کرد: در تلاش برای افزایش میزان صادرات از کشور هستیم.

⚠ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی با اشاره به آمار واردات از طریق این گمرک، اعلام کرد: در دو ماه امسال بیش از 2 هزار تن کالا به ارزش 927 میلیون دلار از طریق گمرک تمرچین وارد کشور شده است.

⚠ وی با اشاره به فعالیت شبانه‌روزی به واسطه افزایش مقدار کامیون‌های صادراتی و ترانزیتی ورودی و خروجی گمرک تمرچین، گفت: طی امسال در زمینه تخلیه، بارگیری و خروج کالاهای صادراتی در گمرک پیرانشهر 6478 دستگاه کامیون ثبت شده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/26/2020 8:25:12 AM
⚠️ صادرات چین به ایران ۳ درصد رشد کرد ..
⚠صادرات ایران به چین در چهار ماهه نخست سال جاری میلادی با رشد ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۲ میلیارد و ۹۲۰ میلیون دلار رسید.

⚠ گمرک چین اعلام کرد مبادلات تجاری ایران و چین در 4 ماه نخست سال جاری میلادی با افت 40 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

⚠مبادلات تجاری ایران و چین که در ژانویه تا آوریل 2019 بالغ بر 8.76 میلیارد دلار اعلام شده بود در ژانویه تا آوریل سال جاری به 5.26 میلیارد دلار کاهش یافته و همچنین صادرات چین به ایران در این دوره اندکی افزایش و واردات از ایران کاهش داشته است.

⚠ صادرات چین به ایران در ژانویه تا آوریل2020 با افزایش 3 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 2.92 میلیارد دلار رسیده و چین در ژانویه تا آوریل سال 2019 بالغ بر 2.83 میلیارد دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

⚠ اما ارزش واردات چین از ایران افت زیادی داشته است. چین در ژانویه تا آوریل 2019 بالغ بر 5.93 میلیارد دلار کالا از ایران وارد کرده بود که این رقم با کاهش 61 درصدی در ژانویه تا آوریل امسال به 2.34 میلیارد دلار رسیده و همچنین نفت کالای عمده وارداتی چین از ایران است و افت قیمت نفت علت عمده کاهش ارزش صادرات ایران به چین در این دوره بوده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/26/2020 8:00:21 AM
⚠️ تاکید «روحانی» و «اردوغان» بر بازگشایی مرزهای زمینی و هوایی ..
⚠ رئیس جمهور ایران: همکاری‌های ایران و ترکیه در مقاطع مختلف در تاریخ دو کشور به ثبت رسیده و بازگشایی هرچه سریعتر مرزهای زمینی و هوایی دو کشور با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضرورت دارد.

⚠ رئیس جمهور ترکیه: بر این باور هستم که همکاری‌ها و تبادل تجربیات دو کشور در زمینه مقابله با ویروس کرونا می‌تواند بسیار مفید باشد و برای بازگشایی مرزهای ترکیه با ایران و از سرگیری تبادلات تجاری، دستورات لازم را صادر خواهم کرد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/25/2020 5:27:07 PM
⚠️ پنجمین کشتی حامل ۱۲ هزار تن برنج در اسکله بندر بوشهر پهلو گرفت ..
⚠معاون بنادر و دریانوردی استان بوشهر با اشاره به پهلوگیری کشتی حامل برنج در اسکله بندر بوشهر گفت: پنجمین کشتی حامل برنج به‌ ظرفیت ۱۲ هزار تن برنج در اسکله بندر بوشهر پهلو گرفت.

⚠ محمد شکیبی‌نسب ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نخستین کشتی حامل اساسی در سال 1399 در بندر بوشهر پهلو گرفت اظهار داشت:این کشتی از مبدا هند وارد بندر بوشهر شد و حامل 12 هزار تن برنج است.

⚠وی با اشاره به اینکه از نیمه دوم آذرماه سال قبل ورود کشتی‌های حامل کالاهای اساسی به بندر بوشهر آغاز شد گفت: تاکنون در مجموع 5 فروند کشتی کالا‌های اساسی در بندر بوشهر پهلو گرفت که حامل 57 هزار تن برنج بوده است.

⚠ رئیس اداره امور بندری اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز از افزایش سرعت تخلیه کالا‌های اساسی در بندر بوشهر خبر داد و بیان کرد: کشتی حامل 12 هزار تن برنج به ظرفیت 500 تا 550 کامیون است که 5 روزه تخلیه می‌شود که سرعت تخلیه بسیار مطلوب است.

⚠سعید عباسی، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در عملیات تخلیه و بارگیری کالا را مورد تاکید قرار داد و افزود: در این راستا ضمن ضدعفونی تجهیزات و ابزارآلات لازم همه دست اندرکاران عملیات تخلیه و بارگیری کالا تب‌سنجی می‌شوند و دارای پوشش ماسک و دستکش هستند.

⚠ وی با بیان اینکه کامیون‌ها در هنگام ورود به بندر بوشهر ضدعفونی می‌شوند خاطرنشان کرد: اصول رعایت بهداشتی به کارگران و رانندگان آموزش داده می‌شود تا از شیوع ویروس کرونا پیشگیری شود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/25/2020 4:57:02 PM
⚠️ عراق مرز مهران را بعد از عید فطر به روی واردات تجاری باز می‌کند ..
⚠استاندار استان واسط عراق گفت که با افزایش میزان تبادل تجاری از مرز مهران، این استان تصمیم گرفته، گذرگاه زرباطیه-مهران را بر روی مبادلات تجاری باز کند.

⚠ بعد از پایان عید فطر، این گذرگاه مرزی بین ایران و عراق بر روی کالاها و اهداف تجاری باز خواهد شد. پیشتر رئیس اداره گذرگاه‌های مرزی مرز مهران را به مدت دو روز در هفته بازگشایی کرده بود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 5/25/2020 4:53:00 PM

Channel Informations

Members: 71

Last Update: 16/05/2021 09:03:27 AM

Invite Link: ...

Open Telegram Channel

Learn how create website from telegram channel

Here is an easy tutorial with small steps for tgio bot. All of your post will add to your website from today. Start now.

Start tutorial