توان تجارت/کارگروه بازرگانی

توان تجارت/کارگروه بازرگانی

توان تجارت (بازرگانی و تجارت بین المللی) کارگروه بازرگانی - Trading Workgroup (صادرات، واردات، ترانزیت کالا، مارکتینگ دیجیتالی) کانال اعلام اخبار و اطلاعات گمرکی، اقتصادی، بورس کالا و کامودیتی، صنایع معدنی و فولادی و .. Admin: +98 911 177 1631
⚠️ تغییر هفتگی قیمت کامودیتی ها ..
#ورق_سرد امارات 16.7%+
#میلگرد صادراتی چین 15.3%+
#پلیت صادراتی چین 13.3%+
#ورق_گرم امارات 11.1%+
#اسلب شرق آسیا 6%+
#آهن_اسفنجی هند 5.3%+
#سلنیوم 5%+
#سنگ_آهن 58درصد عیار 4.7%+
#بیلت دریای سیاه 2.4%+
#منیزیم 1.6%+
#فروکروم اروپا 0.8%+
#زغالسنگ چین 0.7%+
#آلومینا 0.3%+
@Commodities
Posted By Concept 4/17/2021 5:58:51 AM
⚠️ این قانون معادن را به تعطیلی می‌کشاند ..
⚠در نخستین نشست کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران در سال ۱۴۰۰ بند الحاقی ۹ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بررسی شد و حاضران در این نشست عنوان کردند این قانون در سالی که با عنوان "تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها" نام‌گذاری شده است، خلاف جهت حرکت کرده و منجر به تعطیلی معادن بیشتری خواهد شد.

⚠ طبق بند الحاقی ۹ تبصره ۶ ماده واحده لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، درآمد حاصل از صادرات مواد معدنی فلزی-غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام در تمام نقاط کشور مشمول مالیات می‌شود.

⚠ حاضران در این نشست با تاکید بر اهمیت جذب سرمایه‌گذاری تاکید کردند دولت باید با ایجاد شرایط رقابتی، حامی معدنکاران باشد نه اینکه با اقدامات و تصمیم‌های غیرکارشناسی معادن را به تعطیلی بکشاند. از طرفی پیشنهاد داده شد تا دولت از محل دریافت این مالیات، با تشکیل صندوقی منافع حاصل از مالیات را در جهت توسعه معدن‌کاران ذخیره کند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/15/2021 5:26:47 AM
⚠️ تکلیف رفع تعهد ارزی سال 97 مشخص شد ..
⚠رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با تشریح شیوه رفع تعهد ارزی آن دسته از صادرکنندگانی که معوقه ارزی از سال 97 دارند، گفت: صادرکنندگان این بخش لازم است درخواست مکتوب خود را به انضمام مستندات مربوطه، حداکثر تا تاریخ 1400/04/31 به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال کنند تا پس از بررسی و تأیید در اختیار داشتن ارز حاصل از صادرات در کمیته ای متشکل از نمایندگان بخشهای خصوصی و دولتی، امکان رفع تعهدات ارزی این گروه از صادرکنندگان فراهم گردد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/15/2021 5:25:05 AM
⚠️ افزایش قیمت آلومینیوم به بیشترین میزان سه سال گذشته ..
⚠با افزایش سطح تجاری کشور چین علیرغم همه گیری ویروس کرونا، قیمت فلز آلومینیوم در بازارهای جهانی به بیشترین میزان سه سال گذشته افزایش یافت.

⚠ به نقل از راشاتودی،  پس از آنکه آمارهای چین نشان داد تقاضا برای فلز آلومینیوم افزایش یافته .قیمت این فلز در بازار بورس لندن به بیشترین میزان از سال 2018 تاکنون برای تحویل در سه ماه آینده رسید و هر تن به قیمت 2304 دلار در هر تن معامله شد. 

⚠بر اساس آمارهای گمرک میزان واردات وصادرات کشور چین در ماه مارس بسیار افزایش یافته است، حجم صادرات این کشور با 30.6 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه شد و حجم واردات هم با رشد 38.1 درصد به رقم 227.34 میلیون دلار رسید در حالی که پیشتر 24.5 درصد پیش بینی شده بود.

⚠ کارشناسان بر این باورند که پیش بینی ها از رشد اقتصادی مناسب بر افزایش تقاضا در چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده فلزات اساسی کمک زیادی کرده است  اما از آنجایی که چین تصمیم به کاهش میزان انتشارات کربن گرفته احتمالا میزان تولید آلومینیوم در این کشور کمتر شود.

⚠ بر اساس این گزارش این خبر که احتمال تولید آلومینیوم در منطقه شین جینگ چین کمتر می شود علاقه به انعقاد قرادادهای آتی در بازار بورس شانگهای را بیشتر کرده و همچنین یک تحلیلگر کامرزبانک گفت: علیرغم اینکه چین در سه ماهه نخست سال 2020 از ویروس کرونا به شدت آسیب دید اما به نظر می رسد اشتهای عجیبی در زمینه کالاهای اساسی دارد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/15/2021 5:23:49 AM
⚠️ وضعیت بحرانی ذخایر مواد اولیه آهن‌دار ذوب آهن اصفهان تا یک ماه آینده ..
⚠معاون خرید شرکت ذوب‌آهن اصفهان با تاکید بر اینکه احتمال می‌رود تا یک ماه آینده وضعیت تامین مواد اولیه آهن‌دار در ذوب آهن بحرانی شود، گفت: هم‌اکنون ذخایر درشت‌دانه ذوب آهن برای حدود ۶۰ روز و ذخایر ریزدانه برای حدود ۹۰ روز است و اگر همین روند ادامه یابد و به تعهدات عمل نشود، ذوب آهن به مشکل بر می‌خورد.

⚠ محمدجعفر صالحی افزود: از بهمن سال گذشته که کوره شماره یک ذوب آهن وارد مدار شد تا به امروز، حدود ۲۰۰ هزار تن از موجودی ذخایر درشت‌دانه و ۱۵۰ هزار تن از ذخایر ریزدانه کاهش یافته است و این نشان می‌دهد که هنوز میزان ورود مواد اولیه با نیاز تناسب ندارد چرا که تعهداتی که پیشتر داده شده بود و بر مبنای آن کوره شماره یک را عملیاتی کردیم، هنوز به نتیجه نرسیده است.

⚠ وی گفت: ذوب آهن در مصوبه‌ای دریافت یک میلیون و ۷۵۰ هزار تن تامین مواد اولیه از معادن چاه گز و سنگان را داشت که تاکنون عملیاتی نشده است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/14/2021 6:27:22 AM
⚠️ صادرکنندگان دیگر الزامی به فروش ارز به سامانه نیما ندارند ..
⚠بر اساس مصوبات جدید ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و کمیته ماده دو که در سال جاری به منظور حمایت از تولید و صادرات صادر شده است، صادرکنندگان دیگر الزامی به فروش ارز خود به سامانه نیما ندارند.

⚠ بر این اساس صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را از طریق فهرست 1000 گانه‌ای که از سوی وزارت صمت تدوین شده است، برای واردات خود یا واردات سایر واردکنندگان هزینه کنند.

⚠ وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرستی را تهیه کرده تا در قالب آن، اقلام مجاز به استفاده از ارز صادراتی برای واردات در آن جای گرفته و 1000 ردیف تعرفه را شامل می‌شود؛ این در حالی است که به گفته مقامات این وزارتخانه، اگر تولیدکننده ای قصد داشت از ارز صادراتی برای واردات مواد اولیه، تجهیزات و قطعات مورد نیاز تولید خود استفاده کند، می‌تواند از طریق تشکل‌های خود پیشنهادات خود را به اتاق یا سازمان توسعه تجارت ایران ارایه دهد تا از طریق معاونت امور صنایع وزارت صمت، کالای مورد نظر در فهرست مجاز واردات در مقابل صادرات قرار گیرد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/14/2021 6:26:13 AM
⚠️ مناطق آزاد مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند ..
⚠محمود علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی: به موجب بند (ت) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور از امسال مناطق آزاد تجاری-صنعتی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

⚠ براین اساس ضرورت دارد فعالان اقتصادی مناطق یادشده که حائز هر یک از شرایط فراخوان های هشت‌گانه موضوع ماده ۱۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشند، نسبت به ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اجرای سایر مقررات موضوع این قانون از جمله صدور صورتحساب، دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از خریداران، ارائه اظهارنامه و... اقدام کنند.

⚠ فعالان اقتصادی در صورت انجام تکالیف قانونی مذکور می توانند از تسهیلات پیش بینی شده در قانون بهره مند شوند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/14/2021 6:25:25 AM
⚠️ صادرات مواد معدنی مشمول مالیات خواهد بود ..
⚠برابر تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور ، درآمد حاصل از صادرات مواد معدنی فلزی - غیرفلزی، محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی به صورت خام و نیمه خام در تمام نقاط کشور مشمول مالیات می‌شود. 

⚠ تعریف و فهرست مواد خام و نیمه خام مذکور به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران تهیه می‌شود و ظرف مدت سه ماه پس از تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/11/2021 1:23:30 PM
⚠️ 5 مصوبه فوری برای تولید؛ از واردات با ارز متقاضی تا ترخیص ٩٠ درصدی ..
⚠معاون فنی گمرک ایران اعلام کرد که مطابق مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در راستای پشتیبانی از تولید، ۹۰ درصد از نهاده های تولید، بدون کدرهگیری بانک ترخیص می شود.

⚠ مهرداد جمال ارونقی  مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را تشریح کرد:

⚠ واردات با ارز متقاضی
⚠وی گفت: مطابق این تصمیمات، وارد کننده می تواند از محل ارز خود یا اشخاص دیگر، با ثبت اطلاعات مربوط به گردش مالی ریالی واردکننده و فروشنده ارز در سامانه جامع تجارت نسبت به خرید ارز، منوط به تعهد طرفین معامله بر اساس وجود و تأمین ارز مورد مبادله اقدام کند.


⚠ صدور مجوز ورود موقت توسط گمرک
⚠معاون امور گمرکی گمرک ایران افزود: واردات مواد اولیه به صورت ورود موقت برای پردازش، صرفاً پس از انجام ثبت آماری در سامانه جامع تجارت و صدور مجوز نهایی توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران مجاز است و پروانه صادراتی از این محل حق واگذاری بابت واردات ندارد و صادر کننده صرفاً به میزان مابه‌التفاوت واردات و صادرات، متعهد به بازگشت ارز به چرخه اقتصادی کشور است.


⚠ حذف پروانه های صادراتی سرزمین اصلی به مناطق آزاد و ویژه
⚠این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به اینکه مصوب شد گمرک ایران، پروانه‌های صادراتی صادر شده از سرزمین اصلی به مناطق آزاد یا ویژه که برای مصرف در منطقه استفاده می‌شوند را از گزارش آماری صادرات کشور حذف کند و دارندگان این پروانه‌ها حق واگذاری آن را ندارند. افزود: در صورت صادرات کالا از سرزمین اصلی به مناطق یاد شده و از آنجا به خارج از کشور، صادر کننده متعهد به بازگشت ارز حاصله به چرخه اقتصادی کشور است.


⚠ ترخیص ۹۰ درصدی نهاده های تولید بدون کد رهگیری بانک
⚠ارونقی گفت: مهمترین تصمیم اتخاذ شده مرتبط با گمرک که در سال جاری مشکل واحدهای تولیدی را مرتفع خواهد کرد این است که گمرک مجاز است بر اساس تعرفه های اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تأیید وزارت امور اقتصادی و دارایی، بدون کد رهگیری بانک اقدام به ترخیص ۹۰ درصد کالاهای اظهار شده نماید. این اقدام منوط به دریافت تعهد از متقاضی مبنی بر ارائه کد رهگیری، حداکثر دو ماه پس از ترخیص درصدی کالا می باشد.


⚠ رفع تعهد پروانه های صادراتی سال ۹۷
⚠معاون گمرک ایران یادآور شد :براساس این تصمیمات، وارد کننده میتواند ارز مورد نیاز خود را از محل ارز صادرکنندگان (خود یا غیر) به میزان کوتاژ صادراتی به شکل واردات در برابر صادرات تامین کند. این روش برای پروانه های صادراتی سال ۱۳۹۷ و بعد از آن و منوط به ثبت اظهار صادر کننده مبنی بر در اختیار داشتن ارز مربوط به پروانه صادراتی امکانپذیر است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/11/2021 1:21:15 PM
⚠️ صادرات ریلی سیمان از بندرترکمن آغاز شد ..
⚠صادرات ریلی سیمان از گلستان پس از چهار روز ارسال آزمایشی، چهارشنبه با سه واگن ۶۸ تنی از ایستگاه راه‌آهن بندرترکمن به کشور‌های آسیای میانه به ویژه ترکمنستان آغاز شد.

⚠ تا قبل از صادرات ریلی سیمان از ایستگاه بندرترکمن، تجار استان گلستان مجبور بودند بوسیله کامیون سیمان را به ایستگاه ریلی اینچه برون گنبدکاووس انتقال داده و پس از بارگیری در واگن‌ها به کشور‌های آسیای میانه صادر کنند.

⚠مدیرکل راه آهن شمال شرق ۲ مستقر در گلستان امروز در مراسم آغاز به کار رسمی صادرات سیمان از ایستگاه راه آهن بندرترکمن گفت: برای رونق صادرات از بندرترکمن و کاهش هزینه‌های حمل بار صادراتی، در مجموع ۴۰ درصد تخفیف در نظر گرفته شده است.

⚠ محسن اعتماد افزود: ظرفیت مرحله نخست محموله صادراتی از بندرترکمن به ترکمنستان ۵۰ هزار تن سیمان است که طی چند مرحله برای ارسال به مرز اینچه برون بارگیری می‌شود.

⚠وی ادامه داد: صادرکنندگان سیمان در استان‌های گلستان، مازندران و سمنان می‌توانند از ظرفیت این ایستگاه که به راه آهن اینچه‌برون گنبدکاووس و سپس ترکمنستان متصل می‌شوند استفاده کنند و همچنین رونق اقتصادی بندرترکمن، توسعه صادرات، ایجاد اشتغال، جذب سرمایه گذار و کاهش هزینه‌های صادراتی بخشی از مزایای اجرای این طرح است که می‌تواند مصداقی برای تحقق شعار سال باشد.

⚠ ایستگاه راه‌آهن بندرترکمن در سوم شهریور ۱۳۱۷ با مساحت ۲ هکتار و در فضایی بیش از ۴۲ هکتاری در حاشیه دریای خزر به عنوان شمالی‌ترین ایستگاه راه‌آهن سراسری ایران افتتاح شده و ایستگاه راه آهن بندرترکمن تا قبل از حمل بار به کشور‌های آسیای میانه، برای حمل بار و جابجایی مسافر در داخل کشور استفاده می‌شد.

⚠خط آهن ایران (اینچه برون) - ترکمنستان - قزاقستان سال ۹۳ با حضور روسای جمهوری سه کشور در نقطه صفر مرزی اینچه برون افتتاح شد و از میانه اسفند ماه پارسال نیز با حل مشکل تردد واگن‌های تجاری ایران بر روی ریل عریض ترکمنستان، خط‌آهن ایران از طریق مرز اینچه‌برون گلستان به شاهراه ریلی آسیای میانه متصل گردید.

⚠ اکنون خط ریلی بندرترکمن که به منطقه مرزی اینچه برون استان گلستان و ترکمنستان متصل است به عنوان بخشی از کریدور شمال - جنوب می‌تواند نقش موثری در مبادلات ریلی کشور‌های مستقل مشترک المنافع داشته باشد و منطقه مرزی اینچه برون با بهره مندی از زیرساخت‌های ریلی، گمرکی و پایانه‌ای در ۸۰ کیلومتری شمال شهرستان گنبدکاووس واقع است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/11/2021 6:51:57 AM
⚠️ اجازه واردات در برابر صادرات به صادرکنندگان دارای تعهد ارزی در سال ۹۷ ..
⚠با اعلام رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت، صادرکنندگانی که از سال ۹۷ دارای تعهد ارزی هستند می‌توانند به میزان تعهد ارزی خود کالا وارد کنند.

⚠ حمید زادبوم این خبر را شب گذشته با حضور فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش‌ خصوصی اعلام کرد. به گفته زادبوم، این تصمیم روز یکشنبه هفته جاری در ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اتخاذ شده و بر اساس آن، مصوب شد تا صادرکنندگان سال ۹۷ نیز برای ایفای تعهدات خود اجازه واردات داشته باشند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/6/2021 2:01:39 PM
⚠️ واکنش مدیرعامل شرکت مس به توافق ۲۵ ساله ایران و چین ..
⚠اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در واکنش به توافق ۲۵ ساله ایران و چین گفت: چین حدودا ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تن تولید مس و ۱۲ میلیون تن مصرف مس دارد .

⚠ بنابراین چین یک خریدار مس در جهان است و این یک فرصت برای صنعت مس ایران محسوب می‌شود و امیدواریم علاوه بر فروش محصول به چین، از دانش صنعت مس چین هم برای توسعه و ارتقای سطح دانش صنعت مس کشور استفاده کنیم. 

⚠ جالب اینجاست بدانید که از کل تولید مس چین تنها حدود ۲ میلیون تن آن از طریق معدنکاری بدست می‌آید و مابقی تولید از محل واردات کنسانتره مس انجام می‌شود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/5/2021 6:19:07 AM
⚠️ کشف ذخیره جدید یک میلیارد تنی توسط شرکت مس ..
⚠اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در نشست خبری: در سال ۱۳۹۹، در شرکت مس ۱۰۱ هزار متر حفاری عمقی برای شناخت پتانسیل‌های جدید انجام شد که نتیجه آن یک میلیارد تن ذخیره جدید با عیار نیم درصد بود.

⚠ ارزش فقط برجای این ذخیره به لحاظ ریالی بیش از ۳۵ هزار میلیارد تومان است که به دارایی‌های شرکت مس اضافه شد و ذخیره شرکت مس در سال ۱۳۹۹ از ۸ میلیارد تن عبور کرد.

⚠در سال ۱۳۹۸ هم، ۵۲۳ میلیون تن ذخیره جدید کشف کرده بودیم و امروز بیش از ۴۰ میلیون تن ذخیره خالص مس در کشور داریم و همچنین الان رتبه هفتم جهان را از نظر ذخایر مس داریم و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ به رتبه ششم برسیم.

⚠ برای اولین بار در تاریخ شرکت مس در سال ۱۳۹۹ از رکورد تولید ۲۸۰ هزار تن کاتد مس عبور کردیم ‌که نسبت به رکورد قبلی ۱۲٪ رشد داشت.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/4/2021 1:35:09 PM
⚠️ تولید بیش از ۴۶ میلیون تن کنسانتره آهن در ۱۱ ماهه ۱۳۹۹ ..
⚠میزان تولید کنسانتره آهن ۱۰ شرکت بزرگ در ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹، با افزایش حدود ۶ درصدی به حدود ۴۶ میلیون و ۱۸۰ هزار و ۵۴۲ تن رسید.

⚠گل گهر، 15 میلیون و 480 هزار و 856 تن
⚠چادرملو، 10 میلیون و 509 هزار و 641 تن
⚠میدکو، 5 میلیون و 835 هزار و 481 تن
⚠گهرزمین، 4 میلیون و 90 هزار و 827 تن
⚠سنگ آهن مرکزی، 3 میلیون و 850 هزار و 689 تن
⚠توسعه فراگیر سناباد، 2 میلیون و 303 هزار و 744 تن
⚠اپال پارسیان سنگان، 2 میلیون و 187 هزار و 769 تن
⚠صبانور، یک میلیون و 344 هزار و 43 تن
⚠جلال آباد، 362 هزار و 843 تن
⚠صنایع معدنی فولاد سنگان، 214 هزار و 649 تن
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/4/2021 1:33:06 PM
⚠️ رانت بزرگ قیمت‌گذاری آهن و فولاد ..
⚠نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران از وجود رانت ۱۳۸ درصدی در برخی زنجیره‌های تولید آهن و فولاد برای عده‌ای خاص خبر داد. 

⚠ ایشان گفت: متاسفانه عرضه سنگ آهن در بورس کالا با مداخلات نامحسوس مواجه است بطور نمونه قیمت صادراتی سنگ آهن با عیار ۶۶ فوب ایران ۱۶۵ دلار در هر تن است اما قیمت ابلاغی آن ۶۹ دلار و ۳ سنت است که این تفاوت ۱۳۸ درصدی، رانت بزرگی را نصیب عده‌ای خاص می‌کند این در حالیست که اگر تخفیفی هم قرار است در نظر گرفته شود به جای ۱۳۸ درصد می‌تواند ۵ تا ۶ درصد باشد.

⚠ سجاد غرقی افزود: مداخلات دستوری دولت در حوزه‌های اقتصادی به ویژه آهن و فولاد باید برداشته شود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/4/2021 1:31:58 PM

Channel Informations

Members: 71

Last Update: 16/05/2021 09:03:27 AM

Invite Link: ...

Open Telegram Channel

Learn how create website from telegram channel

Here is an easy tutorial with small steps for tgio bot. All of your post will add to your website from today. Start now.

Start tutorial