توان تجارت/کارگروه بازرگانی

توان تجارت/کارگروه بازرگانی

توان تجارت (بازرگانی و تجارت بین المللی) کارگروه بازرگانی - Trading Workgroup (صادرات، واردات، ترانزیت کالا، مارکتینگ دیجیتالی) کانال اعلام اخبار و اطلاعات گمرکی، اقتصادی، بورس کالا و کامودیتی، صنایع معدنی و فولادی و .. Admin: +98 911 177 1631
⚠️ تحولات بازار سنگ آهن ..
⚠قیمت‌های محصولات زنجیره فولاد دنیا با محوریت سنگ آهن امروز به روند صعودی چندماه گذشته خود ادامه داد و با رشد حدود ۴%+ فاصله خود تا مرز ۲۰۰$ را به کمتر از ۷$ رساند.

⚠ سایر محصولات سنگ آهن از جمله کنسانتره ۶۶% و دانه‌بندی ۵۸% نیز صعودی بودند و بعضا در محدوده رکورد تاریخی است.

⚠۳ دلیل عمده برای رشد قیمت سنگ آهن شامل محدودیت تولید فولاد در تانگشان چین طی امروز و فردا سه‌شنبه با هدف کنترل آلودگی، گسترش کرونا در هند و نگرانی از تولید و صادرات سنگ آهن این کشور و تعطیلات ۵ روزه روز کارگر در چین در ماه می است که با توجه به موجودی پایین سنگ آهن پرعیار، از عوامل تقویت بازار است.
Posted By Concept 4/27/2021 4:55:32 AM
⚠️ امکان توقف خط کشتیرانی ایران و هند نیست ..
⚠حسین عباس‌نژاد، مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی: در بحث کشتیرانی، ما خط مسافری به هند نداریم و فقط خطوط باری تجاری است که نمی‌توان آنها را قطع کرد به هر حال این خطوط جهت تأمین کالای اساسی و کالای ترانزیتی عمل می‌کنند.

⚠ ما معمولاً تا سر حد امکان وارد بحث توقف خطوط کشتیرانی تجاری نمی‌شویم به هر حال بندر چابهار ما در دست هندی‌ها است و بخشی از بار افغانستان و بارهای خودمان از این طریق وارد کشور می‌شود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/26/2021 9:41:59 AM
⚠️ آغاز استفاده از رمزارز برای واردات کالا ..
⚠بعد از ابلاغیه بانک مرکزی در خصوص مجاز بودن استفاده از رمزارز برای واردات کالا از سوی شبکه بانکی و صرافی‌ها، کانون صرافان ایران اعلام کرده شبکه گسترده صرافان کشور آمادگی استفاده از ارزهای دیجیتال جهت واردات کالا را دارند. 

⚠ پیرو اطلاعیه بانک مرکزی در خصوص تدوین ضوابط ناظر و چگونگی استفاده از رمزارزهای حاصل از استخراج داخلی، به اطلاع می رساند در شرایط حساس کنونی و محدودیت‌های تحمیل شده در نقل و انتقالات بین المللی، تصمیم مجموعه حاکمیت و به تبع آن بانک مرکزی در خصوص استفاده از پتانسیل رمزارزها در مراودات بین المللی، ابلاغ آن هر چند دیر نویدبخش تسهیل در مراودات مالی در آینده نه چندان دور خواهد بود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/26/2021 9:40:51 AM
⚠️ آغاز به کار ترانزیت کالا در گمرکات مرزی عراق با پنج کشور همسایه ..
⚠با موافقت وزارت حمل‌و‌نقل عراق، فعالیت ترانزیت و حمل کالا در شش گذرگاه مرزی این کشور از ۲۵ فروردین ماه امسال آغاز شد.

⚠ بنا بر اعلام رایزن بازرگانی ایران در عراق، فعالیت ترانزیت کالا از مرزهای مهران و خسروی از روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه امسال، آغاز شده‌ و تردد کامیون‌های باری میان ایران و عراق از طریق این دو مرز برقرار است.

⚠ علاوه بر دو مرز مهران و خسروی، وزارت حمل‌و‌نقل عراق با بازگشایی و ادامه فعالیت گذرگاه‌های مرزی القائم، طربیل، صفوان و عرعر که راه ارتباطی این کشور با چهار کشور دیگر همسایه را برقرار می‌کند، موافقت کرد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/26/2021 9:40:04 AM
⚠️ واگذاری ۱۱ محدوده اکتشافی خراسان جنوبی به بخش خصوصی ..
⚠معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان خراسان جنوبی از واگذاری ۱۱ محدوده معدنی اکتشافی در این استان به بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری خبر داد.

⚠ وی گفت:مساحت این محدوده‌ها ۵۰۰ کیلومترمربع است. مزایده این محدوده‌ها اسفند ۹۹ با حضور ۷۷ سرمایه‌گذار برگزار شد که نتایج آن اواخر هفته گذشته تائید شده که سرمایه‌گذاران این محدوده‌ها پس از کسب پروانه اکتشاف، عملیات اکتشاف را آغاز خواهند کرد.

⚠ حجت ایمان طلب افزود: بیشتر محدوده‌های معدنی مربوط به شهرستان‌های نهبندان، طبس و خوسف است که مواد معدنی مس، آهن، سرب، روی و پلی متال از فراوانی بیشتری برخوردار است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/25/2021 6:06:13 AM
⚠️ رکورد ۱۰ ساله توليد آهن اسفنجی در شركت آهن و فولاد غدير ايرانيان شکسته شد ..
⚠در نخستین ماه سال ۱۴۰۰ در واحد احیاء مستقیم شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان تولید ماهانه‌ای به میزان ۸۸۶۱۰ تن حاصل شد که بیانگر موفقیت اجرای پروژه افزایش ظرفیت مدول‌های میدرکس ۸۰۰ هزار تنی در ایران است.

⚠ آخرین رکورد تولید ماهانه در بهمن ۱۳۹۹ به میزان ۸۷۸۸۱ تن به ثبت رسیده بود که این رکورد بالاترین تولید ماهانه ۱۰ ساله اخیر به شمار می‌رود.


⚠️ شروع طوفانی چادرملو در ۱۴۰۰ ..
⚠در فروردین ماه ۱۴۰۰ واحدهای احیا و فولاد شرکت معدنی و صنعتی چادرملو موفق به افزایش ظرفیت تولید ماهانه شدند.

⚠ تولید آهن اسفنجی در واحد احیا از مرز ۱۵۰ هزار تن درماه عبور کرد و تولید شمش فولاد نیز به میزان تولید ۱۰۵ هزار تن به عددی بالاتر از ظرفیت اسمی رسید.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/25/2021 6:04:45 AM
⚠️ دعوت از سرمایه‌گذاران برای احداث کارخانه تولید شمش طلا در سیستان و بلوچستان ..
⚠رئیس سازمان صمت سیستان و بلوچستان گفت: آگهی مزایده عمومی برای احداث کارخانه تولید شمش طلا در استان سیستان و بلوچستان منتشر شده است و از فعالان اقتصادی و علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در معادن دعوت به عمل آورده‌ایم.
 
⚠ داود شهرکی افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به نمایندگی از ایمیدرو قصد دارد مزایده عمومی انجام سرمایه‌گذاری برای احداث کارخانه تولید شمش طلا به ظرفیت سالانه ۱۰۰ کیلوگرم با استفاده از کانسنگ معدن طلای "سرکهنو" میرجاوه واقع در استان سیستان و بلوچستان را از طریق مزایده عمومی و با تضمین شرکت در مزایده به مبلغ ۸ میلیارد و ۴۲۰ میلیون ریال به صورت واریز نقدی یا ضمانتنامه بانکی اجرا کند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/25/2021 6:02:45 AM
⚠️ ثبت رکورد جدید تولید آهن اسفنجی در مجتمع فولاد میانه ..
⚠مجتمع فولاد میانه به رکورد جدیدی در تولید آهن اسفنجی در فروردین ماه ۱۴۰۰ دست یافت.

⚠ هادی عبدی سرپرست مجتمع فولاد میانه: این مجتمع با تولید ۸۰ هزار و ۱۴۷ تن آهن اسفنجی، ضمن جابجایی رکورد پیشین تولید ماهانه خود موفق به ثبت رکورد جدید تولید ماهیانه شد.

⚠این مجتمع با ثبت رکورد تولید ۷۸ هزار و ۸۵۱ تن در شهریور ماه ۹۹ و رکورد تولید ساعتی ۱۱۵ تن و روزانه ۲۷۵۸ تن در آذر ماه ۹۹ موفق به افزایش میزان تولید شده و توانست با جهش ۲۰ درصدی در تولید آهن اسفنجی نسبت به سال ۹۸ شعار "جهش تولید" را محقق سازد.

⚠ مجتمع فولاد میانه به دستاوردهای قابل توجهی دست یافته و در گام بعدی در صدد هستیم با برنامه ریزی هوشمندانه و با تشکیل کارگروه های تخصصی سودآوری و میزان تولید آهن اسفنجی را از طریق مدیریت هزینه ها و مدیریت زمان تولید ارتقاء بخشیده و به رکورد های جدیدی دست یابیم.

⚠ امیدواریم با توجه به پتانسیل های موجود، در راستای دستیابی به جایگاه واقعی مجتمع فولاد میانه و تحقق شعار سال، "تقویت تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها" گام‌های اساسی برداریم.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/24/2021 1:44:52 PM
⚠️ تمدید ممنوعیت تردد مسافری از مرز باشماق مریوان تا ۱۵ اردیبهشت ..
⚠محمد ابراهیم زارعی، معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان: محدودیت تردد مسافران از مرز رسمی باشماق مریوان تا ۱۵ اردیبهشت تمدید شده است و اجازه تردد مسافران بدون مجوز از این مرز داده نخواهد شد.
⚠ مرزهای کشور با هدف جلوگیری از ورود ویروس جهش یافته به استان، بسته شده و این محدودیت تنها برای مسافران است، برای رانندگان ترانزیت عراقی هم برگه موقت تردد صادر نمی‌شود و آنها اجازه ورود به داخل شهرهای استان را ندارند.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/21/2021 1:47:58 PM
⚠️ صدور مجوز واردات گوجه فرنگی توسط دولت عراق ..
⚠بنا به نامه واصله از سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان، صدور مجوز واردات گوجه فرنگی به مقدار 50 هزار تن برای مدت محدود (فقط ماه مبارک رمضان) توسط دولت عراق به فعالان اقتصادی اطلاع رسانی می گردد.
Posted By Concept 4/21/2021 1:40:52 PM
⚠️ 90 درصد ارز صادراتی را بیاورید، رفع تعهد ارزی کنید ..
⚠معاون وزیر صمت گفت: مبنای بازگشت ارز صادراتی از یک فروردین سال ۹۸ تا پایان سال ۱۴۰۰ تعهد ارزی بر مبنای ۹۰ درصد صادرات افراد خواهد بود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/21/2021 5:31:37 AM
⚠️هشدار دیوان محاسبات نسبت به اتمام ذخایر سنگ آهن کشور تا ۱۸ سال آینده ..
⚠دیوان محاسبات کشور اعلام کرد: ذخیره قطعی سنگ آهن ایران هم‌اکنون حدود ۳.۳ میلیارد تن برآورد شده و با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تحقق تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در افق ۱۴۰۴ موجب اتمام ذخایر سنگ آهن حدود ۱۴ سال بعد از افق ۱۴۰۴ خواهد شد که عدم انجام اکتشافات جدید و جایگزینی ذخایر سنگ آهن مصرف‌ شده باعث از بین رفتن پشتوانه تامین مواد اولیه موردنیاز کارخانه‌های وابسته به فولاد می‌شود.

⚠ براساس اطلاعات وزارت صمت طی سال ۱۳۹۸ و شش ماهه اول سال ۱۳۹۹ در مجموع ۵۷ فقره اکتشاف سنگ آهن صادر شده که هیچیک از آنها منتج به گواهی کشف یا پروانه بهره‌برداری نشده است و این موضوع، ضعف جدی بخش اکتشاف معادن کشور را نشان می‌دهد.

⚠ همچنین، با روند فعلی استخراج سنگ آهن و تولیدات سایر محصولات زنجیره فولاد، تحقق اهداف سند چشم‌انداز در افق ۱۴۰۴ جهت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام امکانپذیر نخواهد بود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/20/2021 4:38:27 AM
⚠️ شیب صعودی بازار آهن بی‌توجه به نرخ دلار ..
⚠در حالیکه امروز نرخ ارز نزولی است بازار مقاطع همچنان به رشد خزنده خود ادامه می دهد و در بسیاری از محصولات شاهد افزایش قیمت هستیم.

⚠ قیمت میلگرد امروز در بازار در اغلب شرکت‌ها بین ۵۰ تا ۲۰۰ تومان افزایش دارد، البته قیمت‌ها هم ثابت مانده است. قیمت تیرآهن کیلویی هم امروز ۸۰ تا ۲۰۰ تومان افزایش دارد.

⚠قیمت نبشی هم اغلب با افزایش مواجه هستیم و تاکنون یک شرکت ۱۵۰ و یک شرکت ۳۰۰ تومان قیمت خود را افزایش داده است. برخی شرکت‌ها هم بدون تغییر قیمت خود را اعلام کرده‌اند.

⚠ در بازار امروز قیمت پروفیل با ضخامت دو هم ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان افزایش دارد. افزایش هزینه های ناشی از تورم سالانه و انتظار افزایش قیمت شمش از جمله علل افزایش قیمت‌ها در روز جاری است.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/19/2021 5:12:26 AM
⚠️ ایران؛ هفتمین تولیدکننده بزرگ سیمان جهان ..
⚠براساس اطلاعات سایت سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS)، ایران با تولید ۶۰ میلیون تن سیمان در سال ۲۰۲۰، رتبه هفتم تولید جهانی سیمان را به خود اختصاص داد. میزان تولید سیمان ایران در سال ۲۰۱۹ هم ۶۰ میلیون تن اعلام شده بود.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/18/2021 5:36:44 AM
⚠️ تصویب بسته سیاستی بازگشت ارز حاصل از صادرات ..
⚠با تشکیل جلسه کمیته ماده (۲) چهاردهمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی در تاریخ ۲۱ فروردین ماه سال جاری در بانک مرکزی، بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۷ به تصویب رسید.

⚠ به گزارش اتاق بازرگانی تهران به نقل از بانک مرکزی مهمترین رئوس این بسته سیاستی به شرح زیر است:

⚠ ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال‌ ۱۳۹۷:

1️⃣ صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی در بازه زمانی ۱۳۹۷.۰۱.۲۲ لغایت ۱۳۹۷.۰۵.۱۶ به عراق و افغانستان اقدام کرده و در موعد مقرر نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام نکرده‎اند، حداکثر تا ۱۴۰۰.۰۳.۳۱ فرصت دارند تا با ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت، نسبت به رفع تعهدات ارزی مربوطه اقدام کنند.

⚠تبصره: صادرکنندگانی که نسبت به فروش ریالی کالاهای صادراتی خود به سایر کشورها در بازه زمانی فوق اقدام کرده‌اند، پس از ارائه مستندات به دبیرخانه کمیته اقدام ارزی، در صورت تایید و تعیین مهلت توسط کمیته اقدام ارزی، نسبت به ثبت اطلاعات فروش ریالی خود در سامانه جامع تجارت اقدام و تعهدات ارزی این گروه از صادرکنندگان رفع خواهد شد.

2️⃣ در صورت احراز وجود ارز حاصل از صادرات کالا، صادرکنندگان دارای پروانه صادراتی سال ۱۳۹۷ امکان رفع تعهد ارزی مربوطه با رعایت شروط تعیین شده و تایید کمیته اقدام ارزی را به شکل فروش حواله ارزی در سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات خود و شرکت‌های هم‌گروه، بازپرداخت بدهی‌های ارزی و فروش ارز در سامانه سنا به شرط ارائه اظهارنامه ورود ارز خواهند داشت. برای این امر ارائه درخواست مکتوب صادرکننده همراه با مستندات مربوطه حداکثر تا ۱۴۰۰.۰۴.۳۱ به کمیته اقدام ارزی مستقر در سازمان توسعه تجارت ضروری است، متعاقبا با تایید کمیته، امکان رفع تعهد با رعایت شروط تعیین شده فراهم خواهد شد.

⚠ ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال‌های ۱۴۰۰-۱۳۹۸:

1️⃣ صادرکنندگان سال ۱۳۹۸ تا پایان تیرماه ۱۴۰۰ و صادرکنندگان سال ۱۳۹۹ تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۰ مهلت خواهند داشت تا با ایفای تعهدات ارزی صادراتی خود از معافیت‌های مربوطه بهره‌مند شوند. این مهلت صرفا برای تعیین تکلیف مالیاتی صادرکنندگان است و ارتباطی به مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان مندرج در بند (۴) مصوبه ۱۷۷ ستاد هماهنگی اقتصادی ندارد.
2️⃣ صادرکنندگان سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ مکلفند ۹۰ درصد ارزش پروانه‌های صادراتی اعلامی توسط گمرک  ج.ا.ا را به چرخه اقتصادی برگردانند.

⚠ روش‌های برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی:

‏1️⃣ فروش ارز به صورت حواله در سامانه نیما.
2️⃣ واردات در مقابل صادرات خود.
3️⃣ واگذاری ارز حاصل از صادرات به غیر.
4️⃣ بازپرداخت بدهی تسهیلات ارزی دریافتی از شبکه بانکی، صندوق توسعه ملی، حساب ذخیره ارزی و فاینانس.
5️⃣ فروش ارز به صورت اسکناس به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز با رعایت مقررات مربوطه.

⚠ سایر موارد:

1️⃣ با توجه به سهمیه واردات تعیین شده برای پیله‌وران و تعاونی‌های مرزنشین، واردات انجام شده مذکور تا سقف تعیین شده وفق فهرست اعلامی وزارت صمت، به عنوان رفع تعهد ارزی مورد پذیرش قرار می‌گیرد، مازاد صادرات انجام شده نسبت به سقف یادشده، مشمول رفع تعهد ارزی صادراتی می‌باشد.
2️⃣ صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی با تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت (کمیته ماده ۱۹) و سایر اشخاص صرفاً پس از احراز اهلیت، اعتبارسنجی و در سقف تعیین شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در سامانه جامع تجارت، امکان عرضه ارز در سامانه نیما را خواهند داشت.
3️⃣ صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مورد تایید سازمان برنامه و بودجه کشور، مکلف به بازگشت ۱۰ درصد مبلغ کل قرارداد براساس صورت وضعیت (مورد تایید کارفرما و کمیته ماده ۱۹) مطابق بسته می‌باشند.
4️⃣ کالاهایی که برای آزمون به خارج از کشور صادر و برگشت داده نمی‌شوند و یا کالاهایی که به منظور عرضه در نمایشگاه‌های خارجی ارسال می‌شوند با تایید وزارت صمت و بر اساس اطلاعات دریافتی از گمرک ج.ا.ا، مشمول ایفای تعهدات ارزی صادراتی نمی‌باشند.
5️⃣ در صورت عدم برگشت ارز حاصل از صادرات در مهلت‌های مقرر، عدم ارائه خدمات توسط دستگاه‌های دولتی به شرح مندرج در بسته سیاستی اعمال خواهد شد.
@TavanBusiness
Posted By Concept 4/17/2021 6:14:00 AM

Channel Informations

Members: 71

Last Update: 16/05/2021 09:03:27 AM

Invite Link: ...

Open Telegram Channel

Learn how create website from telegram channel

Here is an easy tutorial with small steps for tgio bot. All of your post will add to your website from today. Start now.

Start tutorial